Üsküp uçak bileti 0850 333 44 11 Makedonya Üsküp ucuz uçaklar ekonomik uçuşlar indirimli uçak biletleri en ucuz bilet fiyatı bayisi ofisi şubesi telefonu acentesi

MAKEDONYA ÜSKÜP BİLET HATTI

0850 333 44 11

Makedonya üsküp nerede

Makedonya üsküp uçak biletleri

Makedonya üsküp en ucuz uçak bileti

Makedonya üsküp ekonomik uçak biletleri

Makedonya üsküp nüfusu

Makedonya üsküp uçak bileti fiyatları

Makedonya üsküp uçak seferleri

Makedonya üsküp uçak saatleri

makedonya uçak bileti

makedonya uçak bileti ofisi

makedonya en ucuz uçak bileti

makedonya uçak bileti şubesi

makedonya uçak bileti acentesi

makedonya en ucuz uçak bileti

makedonya uçak bileti al

makedonya uçak bileti online satış

makedonya en uygun uçak biletleri

makedonya uçak biletleri satış noktası

makedonya en ucuz uçak bileti al

makedonya uçak biletleri satış hattı

makedonya uçak bileti iletişim

makedonya uçak bileti telefon

makedonya uçak bileti nerede satılır

ÜSKÜP HAKKINDA GENEL BİLGİLER

M.Ö. 4000’den beri yerleşim bölgesi olan Üsküp’te sırasıyla Romalılar, Bizanslılar, Sırp İmparatorluğu egemenliği yaşanmış ve 1392 yılında ise Osmanlı Devleti egemenliğine geçmiştir. 500 seneyi aşkın Osmanlı yönetiminde kalan kent, I. Dünya Savaşı’ndan sonra yeni kurulan Yugoslavya Krallığı’nın bir parçası olmuştur. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ise Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ne bağlı olarak Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. 1991 yılında ise Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan ederek Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur.

Uygarlık üstüne uygarlık gören bu toprakların tarihinin Milattan Öncelere dayanması tesadüf değildir. Ortasından geçen Vardar Nehri ile yeşilliklerin içindeki verimli toprakları buranın değerini daha da artırmakta ve yaşanılacak bir diyar olduğunu tescil etmektedir.

500 seneyi aşkın Osmanlı Egemenliği yaşayan Üsküp, Bursa’ya çok benzemektedir. Osmanlı Dönemi’nin izleri Eski Çarşı’da korunurken kullanılan Türkçe kelimeler de kendinizi vatanınızda gibi hissetmenize neden olmaktadır.

1963 depreminde birçok bina yıkılınca, şehir yeniden inşa edilmiştir. “Eski” ve “yeni” ayrımı Vardar Nehri’nin iki ayrı kıyısında oldukça iyi fark edilmektedir. Yeni şehir, Vardar Nehri’nin diğer ucunda kalmaktadır.

Şehirde Müslüman Türkler, Müslüman Arnavutlar ve Ortodoks Makedonlar yaşamaktadır.

BİLİNMESİ GEREKENLER

Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Makedonca konuşulurken, tabelalarda Makedonca, Arnavutça ve Türkçe yazılar bulunmaktadır. Para birimi Makedon Dinarı’dır. 1 Euro 61 Dinara tekabül etmektedir. Döviz bürolarında rahatlıkla para bozdurulabilir.

Üsküp’te 1 Ocak, 7 Ocak, 13 Nisan, 1 Mayıs, 24 Mayıs, 17 Temmuz, 2 Ağustos, 8 Eylül, 11 Ekim, 23 Ekim, 8 Aralık resmi tatil günleridir.

İKLİM VE GEZİ İÇİN EN İYİ ZAMAN

Üsküp’te yaz mevsimi sıcak ve nemli, kış mevsimi de soğuk ve nemlidir. Üsküp’e her mevsim yakışır ve her mevsimde gezilince başka tat alınır ama Üsküp’te bahar başkadır!

24 Saat Çağrı Merkezi | 0850 333 44 11
WhatsApp chat